Rádce středisek
Najděte lyžařské středisko, které Vám bude perfektně vyhovovat!
  1. Jednoduše zvolte, co je pro Vás důležité.
  2. Na základě Vámi zadaných údajů Vám navrhneme místa, která disponují optimálním lyžařským střediskem právě pro Vás.
Údaje o lyžařském středisku
libovolné libovolné
libovolné libovolné
libovolné
Lyžařské středisko vhodné speciálně pro
nedůležité
nedůležité
nedůležité
Ostatní
nedůležité
nedůležité
nedůležité
nedůležité
Údaje o zájezdu
libovolné
Váš výběr
Velikost střediska: libovolné Začátečníci: nedůležité Snowpark: nedůležité Délka: dle termínu
Nejvyšší bod ve středisku: libovolné Zkušení a freeride lyžaři: nedůležité Vleky & lanovky: nedůležité země: libovolné
Běžecké stopy - KM: libovolné Hodnocení zákazníků: libovolné Cena na osobu: libovolné
Rodina & děti: nedůležité Après ski: nedůležité Termín : libovolné
Došlo k chybě. Zkontrolujte, prosím, zadané údaje a vyzkoušejte to znovu. Při hledání se vyskytla chyba.

Lyžařská střediska Švédsko

Lyžařská střediska Švédsko

Ve Švédsku najdete lyžařská střediska, jako z pohádkové knížky - konce neberoucí kopce, nádherná krajina a skvostné výhledy potěší každého lyžaře. Moderní vleky a prvotřídně upravované sjezdovky udělají také své a tak je vysoká pravděpodobnost, že si ze dvé dovolené odvezete jedinečné krásné vzpomínky.

Švédsko a běžecké lyžování k sobě patří jako Pipi Dlouhá Punčocha a Pan Nilsson a to především díky známým závodům Vasův běh, které se konají již od roku 1922. Aby však nevznikl nesprávný dojem, možností pro sjezdové lyžování je tu také habaděj. Charakteristikou lyžařských středisek je jejich poměrně nízká nadmořská výška. Lyžovat se začíná 400 m n.m. a nejvýše položeným lyžařským střediskem je Åre s 1 277 m n.n. - což je vcelku podstatně níž, než známá alpská střediska. Přesto se bavíme o vysoké jistotě sněhu a lyžařské sezóně od půli listopadu do konce dubna.

Nejznámější a největší lyžařská střediska jsou Åre a Sälen, každé se 100 km sjezdovek. Åre je také dějištěm Světového mistrovství v lyžování a FIS Světového poháru ve freestylu, což jej proslavilo až daleko za hranice Švédska. Sälen je středisko velmi pestré a zahrnuje celkem čtyři lyžařské areály: Lindvallen, Högfjället, Tandådalen a Hundfjället. Každé z nich má své silné stránky. Tandådalen má například jeden z nejrozmanitějších snowparků Švédská, Lindvallen je jako dělaný pro rodiny a nabízí terén pro děti s vlastními vleky a profesionálním hlídáním.

Åre bylo již dvakrát dějištěm Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování (1954 a 2007) a v roce 2008 se zde pořádal FIS Světový pohár ve freestylu.

Après ski Švédsko

Na švédských stolech vládne vydatná domácí kuchyně ("husmanskost"). K tomu patří samozřejmě i známé masové kuličky Köttbullar, které se podávají s brusinkovou omáčkou a jsou naprosto vynikající. Ryby jako je losos nebo sleď hrají ve švédské kuchyni také velkou roli. Mlsní Švédi jedí jen tak a nebo jako dezert tradiční skořicové šneky Kanelbullar nebo perník.

V typické švédské kuchyni najdeme elementy z kultury a geografie. Na severu jedí spíš maso, hlavně divočinu a soby. Pochází odtud i křupavý chléb, který tu člověk zakoupí v těch nejrůznějších variantách. Oblíbené nápoje jsou káva a domácí ovocné šťávy z jablek a mléko. Lehké alkoholické nápoje lze zakoupit v supermarketech. Mezi ty nejoblíbenější patří bylinkové kořalky a pivo.

Volný čas & výlety Švédsko

Švédsko, to jsou červené dřevěné domky s barevnými zahrádkami, jsou to losy a malé vesničky jako z knížek Astrid Lindgrenové. Ano, Astrid Lindgrenová, zřejmě nejznámější Švédka, byla onou osobou, která nám Švédsko přiblížila už v dětství. Z jejích příběhů se děti radují ještě dnes. Vyplatí se vydat po jejích stopách. V provincii Småland se nachází její rodiště Vimmerby, kde lze navštívit i její tehdejší bydliště. Na její počet byl postaven dokonce zábavný park "Astrid Lindgren Värld". Za návštěvu stojí také Sevendstorp aneb Bullerbyn. Touhle vesničkou, skýtajíc deset stálých obyvatel a ve které vyrůstal spisovatelčin tatínek, se nechala inspirovat pro její knížku "Děti z Bullerbynu". Lönnberga, domov malého Emila, za to existuje doopravdy. Statek Katthult je však v nedalekém Gibberydu.

Kdo si na tahle malá a rozkošná městečka a vesničky potrpí, tomu lze doporučit i výlet do Luleå. Zdejší historické jádro města patří ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Vesnička skýtá kolem 500 starých, červených, dřevěných domků, které jsou postaveny kolem kamenného kostela. Chatičky byli za starých časů určeny jako možnost noclehu návštěvníkům kostela, kteří sem zavítali z daleka.

Pokud se zajímáte o Sámskou tradici, pak si nenechte ujít Jokkmokk. Středisko je známé jako centrum sámské kultury a proslulo se v první řadě svým každoročním zimním trhem "Vintermarknad", který se pořádá již od roku 1605. Jde o jede z nejstarších trhů na světě.

Magnetem a kouzlem přitažlivosti tu však nejsou pouze tradiční vesničky. Jsou to také metropole. Všem vpřed samozřejmě Stockholm. Vyplatí se navštívit muzeum Vasa, kde se každý rok předává Nobelova cena a ani dospělí by neměli zanevřít na návštěvu pohádkového muzea Junibacken, kde se můžete projít po Vile Vilekule. Nezapomenutelná bude také procházka po jádru města Gamla Stan, kde se mimo jiné nachází královský palác. Stejně tak lákavá je i návštěva Göteborgu, druhého největšího města Švédska. Výběr muzeí je tu opravdu pestrý, mimo jiné experimentální muzeum Universeum, designové muzeum Rökkska a Volvo muzeum. Že nechcete do muzea, ale raději na nákupy? To nebude problém v Nordstanu, největším nákupním centru Skandinávie.

Kdo by se rád podíval do dávné historie, tomu Švédsko sice nenabídne jízdu časovým strojem, ale spoustu krásných zámků, ve kterých je spousta stop po minulosti. V dnešní době dobře využitý zámek je Drottningholm, trvalé bydliště královské rodiny. Jedním z nejkrásnějších barokních zámku je Skokloster. Do doby bronzové se můžete mrknout, navštívíte-li Tanum. Právě tady se můžete vydat po stopách skalních rytin, kterých tu je na 350. Na hrbu mají dobrých 3 000 let a je jasné, že i ony jsou součástí kulturního dědictví UNESCO.

Lyžařská střediska Švédsko

Mapa zvětšit

Místo (region) Výška Lyžařské středisko Sjezdovky Výška
oddo
794 m Idre Fjäll 41 km 588 - 890 m