Nahoru
1

1Lyžování? Pouze bezpečně!

Tak se nejlépe dostanete dolů

Bílé hory, modrá obloha a slunečné paprsky: Co může být lepšího než příjemné lyžování? Obloučky, zatáčení, volný sjezd, přitom všem zažíváme krásné okamžiky na lyžích.

Ale ruku na srdce: Abyste si to vše užili a získali krásné zážitky, je třeba být i obezřetný! Proto tu máme pro Vás aktuální bezpečností opatření a dobré tipy jak se chovat na sjezdovce. Kdo je dobře připraven, jede jistě a obezřetně, dokazuje sportovního ducha a férovost, má bezpodmínečně více zábavy a dostane se ve zdraví až dolů.

Hermann Maier
Hermann Maier, olympijský vítěz (2x zlato) Super – G a Obřího slalomu:

"Myslím, že největší risiko na sjezdovce představuje přeceňování sebe sama. Pokud by každý lyžoval tak, že počítá s nebezpečnou situací a umí zareagovat, byl by náš sport ještě bezpečnější." 1

FIS pravidla
2

2FIS pravidla

Pro poklidný a bezpečný sjezd potřebujete především obezřetnost. Co to vlastně znamená, popsala Mezinárodní lyžařská federace (FIS) v 10 bodech o chování se na sjezdovce. Tyto FIS pravidla platí po celém světě jak pro lyžaře, tak pro snowboardisty – platí jako společná pravidla na sjezdovce a slouží jako podklad k vyhodnocení případných nehod.

Znáte i vy těchto 10 pravidel? V podstatě platí: sjíždějte sjezdovku opatrně, kontrolovaně a s ohledem na ostatní, tak jako při běžném provozu na silnici, počítejte s možnými nehodami jiných lyžařů a snažte se předvídat okolnosti před Vámi. I na dobře upravené sjezdovce se mohou najít místa, která mohou zadělat na potíže, jako třeba zúžení nebo prudkost. Podle typu ročního období musíte počítat buď s namrzlou sjezdovkou, nebo také hrbolatou.

 • 1. Ohled na ostatní lyžaře

  Každý uživatel sjezdové tratě (lyžař, snowboardista, telemarkista, skialpinista, pěší a další...) se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

 • 2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

  Každý uživatel sjezdové tratě (lyžař, snowboardista, telemarkista, skialpinista) musí přizpůsobit rychlost jízdy svým dovednostem, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám i frekventovanosti tratě.

 • 3. Volba jízdní stopy

  Osoba přijíždějící zezadu musí volit takovou jízdní stopu, aby neohrozila ostatní uživatele sjezdové tratě jedoucí před ní.

 • 4. Předjíždění

  Předjíždět se smí ve všech směrech a ze všech stran pouze za předpokladu, že předjížděný účastník pohybující se na sjezdové trati má dostatek prostoru pro svůj pohyb.

 • 5. Vjíždění a rozjíždění

  Osoba vjíždějící do sjezdové tratě nebo na trati se rozjíždějící musí vždy dát přednost všem uživatelům v pohybu. Před opětovným rozjetím se musí ujistit, že nebude překřížena a ohrožena dráha uživatele v pohybu - přednost všem uživatelům přijíždějícím shora.

 • 6. Zastavení

  Účastníci na sjezdových tratích nezastavují na nepřehledných, úzkých a nebezpečných místech. V případě pádu musí takové místo co nejrychleji opustit.

 • 7. Stoupání a sestupování

  Osoba pohybující se na sjezdové trati pěšky, musí používat pouze okraj sjezdovky.

 • 8. Respektování značení

  Všechny osoby pohybující se na sjezdových tratích a v celém lyžařském areálu, musí respektovat značení a signalizaci.

 • 9. Poskytnutí první pomoci

  Při úrazu je povinen každý účastník pohybující se na sjezdové trati poskytnout první pomoc.

 • 10. Povinnost prokázání se

  Každý účastník, uživatel sjezdové tratě nebo svědek zranění, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje. 2

Felix Neureuther
Felix Neureuther, toho času nejúspěšnější německý lyžař:

"Těchto 10 bodů je důležitých pro společný a především bezpečný pobyt na sjezdovce. Především si myslím, že každý by měl přizpůsobit jízdu nejen lyžařskému stylu, ale i podmínkám na sjezdovce. Pouze ten kdo respektuje FIS pravidla, jede opravdu bezpečně."

Jste připraveni?
3

3Jste připraveni?

Máte správné nastavení – nejen to co se lyží týče? Předtím než se vydáte na sjezdovku zjistěte, zda jste dostatečně připraveni jak teoreticky, tak i prakticky. Á propos příprava: začátečníci a věční začátečníci si mohou zkusit sjezd – a techniku padání, stejně jako pády v případě potřeby ve škole lyžování daného střediska. V Něměcku najdete přes 400 škol lyžování s licencí DSV (německý lyžařský svaz). V Rakousku se stará o vzdělávání lyžařských instruktorů ÖSV (rakouský lyžařský svaz).

Jste mentálně i kondičně připraveni?

 • Jak hodnotíte Váš lyžařský um? Je pro Vás volba lyžařského střediska důležitá? Lyžařská příručka Vám pomůže při výběru. Začátečníci a věční začátečníci by měli volit středisko, kde převládá nabídka modrých a červených sjezdovek, černé sjezdovky jsou pro zkušenější lyžaře.
 • Zjistěte, jak jste na tom s Vaší kondicí: cítíte se fit, máte natrénováno a jste odpočatí? Dopřejte si při Vaší dovolené dostatek času na aklimatizaci.
 • Pro lyžování musíte mít dobrou kondici a v nejlepším případě jste se po celý rok věnovali sportu, nebo poslední týdny zkusili lyžařskou gymnastiku. Sportovní a fitness centra nabízejí posilovací a kondiční programy (také online) pro stehna, trup a záda. Pohyblivost a dostatečná kondice a koordinace jsou pro lyžování důležité.
 • Lyžování je technický sport. Díky škole lyžování se naučíte správnou techniku. Cílem je sjíždět čistě, kontrolovaně a co nejvíce ušetřit síly.
 • Předtím, než se vydáte na sjezdovku: krátce se rozcvičte a protáhněte svaly. Tím předejdete riziku zranění. Kromě toho: začněte pouze lehkým sjezdem a uveďte se do provozní teploty, čímž se připravíte na náročnější sjezdovky.
 • Nepřeceňujte své síly, respektujte rychlost a nenechte se zlákat k závodům.


Věděli jste že...

Věděli jste že...

... většina nehod se stává v pozdním odpoledni, po obědě nebo odpoledne z únavy a ztráty koncentrace? 3

Felix Neureuther
Felix Neureuther, toho času nejúspěšnější německý lyžař:

"Pro lyžování je důležitá vytrvalost, hbitost a síla, ne proto abyste zvládli lyžovat celý den, ale také proto, abyste předešli úrazu. Pro vytrvalost je vhodné kolo a nebo běh. Cvičení a koordinace, jako třeba stabilita na kývající se podložce je vhodná pro stabilitu a schopnost reagovat. Kromě toho je takové cvičení i velká zábava."

Ist Ihre Ausrüstung komplett und in optimalem Zustand?
4

4Je vaše vybavení kompletní
a v optimálním stavu?

 • Lyžování gear Lyžování gear

  Ochranná helma

  Vhodné je při lyžování a snowboardingu nosit ochrannou helmu (EU-Norma EN 1077), zakoupit takovou je doporučováno u specialisty a vyzkoušet by se měla i s lyžařskými brýlemi. Berte na vědomí, že taková helma by neměla nikde tlačit nebo být nestabilní a měla by být snadno nasaditelná a upravitelná i v lyžařských rukavicích. Důležité je také, aby neomezovala schopnost dobrého sluchu na sjezdovce. Důležité: nejpozději do 8 let (viz informace o datumu výroby na vnitřní straně helmy) by měla být helma pro únavu materiálu vyměněna. Pokud již došlo k nehodě a jsou znatelná místa poškození, nedoporučuje se helmu dále používat.

 • Lyžování gear

  Lyžařské brýle

  K ochraně Vašich očí a také k zajištění lepší viditelnosti doporučujeme nosit lyžařské brýle. Brýle by měly ladit svým tvarem lyžařské helmě (včetně dobré viditelnost) a dobře sedět. Horní okraj brýlí by měl sedět s okrajem helmy a dolní část by neměla tlačit na nos. Samozřejmostí by mělo být dvojité sklo nebo také odvětrávání a velké zorné pole. Lyžařské brýle by měly chránit před UV zářením, poryvy větru nebo menšími nárazy. V ochraně proti osvětlení se používají 4 stupně: stupeň 3 je pro alpský sport a vyšší nadmořské výšky a s tím spojené slunečné paprsky a stupeň 4 je pak ledovec. Polarizovaná skla jsou výborná pro zhoršenou viditelnost a brýle měnící zabarvení reagují na měnící se světlo.

 • Lyžování gear

  Opalovací krém

  Pro ochranu obličeje před slunečním zářením, poryvy větru a chladu použijte voděodolný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (více jak 30) a také balzám na rty. Při opravdu silném větru je vhodné použít lyžařskou kuklu a nebo ochraný šátek. Tip: nepoužívejte ráno žádný zvlhčovací krém na obličej, protože při nízkých teplotách omrzává tvář a silný vítr tomu ještě více napomáhá. Hrozí tak i omrzliny.

 • Lyžování gear

  Oblečení

  Vhodné je nosit funkční oblečení, které je hřejivé, produšné a nepromokavé a navzdory tomu i lehké a tenké. Cílem je zde nemrznout a nepotit se. Doporučuje se zde cibulový princip tvořený třemi vrstvami. Ideální je funkční spodní prádlo, kde střední vrstvu tvoří fleece nebo funkční rolák. Vnější vrstva by měla být větru odolná, vodě odolná a neprodyšná. Termoprádlo by mělo být ze syntetické látky nebo vlny, ale ne z bavlny. Dbejte na detaily, jako jsou uzavíratelné kapsy. Bunda a kalhoty by neměly propustit sníh a také by měli obsahovat Recco reflektor (lavinový systém).

 • Lyžování gear

  Rukavice

  U rukavic platí: tzv. palčáky hřejí více, ale prstové rukavice Vám dopřejí více grifu a lepší držení. Měly by být nepromokavé, větru odolné a prodyšné (některé mají i touchscreen funkci). Doporučení je nekupovat malé rukavice, protože omezíte pohyblivost a ruce rychleji mrznou. Změřte si ruku v nejširší části a porovnejte s tabulkami výrobců. Možnost je také zakoupit zateplenou vložku.

 • Lyžování gear

  Ochrana zad

  Ochrana zad je vhodná pro ochranu páteře, především u freeridového a freestylelového sportu: Důležitá je forma pásu a provzdušnění. Každý tento pás by měl splňovat evropskou normu CE EN 1621-2. Snowboardisté by k tomu měli nosit i ochranu rukou.

 • Lyžování gear

  Lyžařský batoh

  Pokud zvolíte při lyžování mít sebou i batoh, dbejte na to, aby byl pohodlný na nošení a měl také vhodný objem: Batoh s maximálním objemem 20 l. Batoh (příliš velký a těžký) Vás může při sjezdu omezovat, jak při nástupu tak i sestupu z lanovky či vleku. Berte na vědomí, že takový batoh zabere skoro třetinu sedací plochy a může Vás omezit při sezení na lanovce. Batoh by měl být pohodlný, voděvzdorný a také sněhu vzdorný, s páskami jak na prsou tak kolem pasu, ale bez volných řemínků, neboť se tak můžete při nastupování nebo vystupování z lanovky či vleku snadno zachytit.

 • Lyžování gear

  Lyžařská obuv

  Lyžařská obuv by měla splňovat nejnovější bezpečnostní předpisy, poraďte se proto s odborníkem ohledně anatomie nohy. Bota by neměla být příliš malá, ale ani velká. Měla by splňovat jak požadavky na Váš styl jízdy, ale také respektovat formu Vaší nohy. Pouze tak můžete využít veškerou sílu nohou pro lyžování. Jednoduše řečeno: pro začátečníky je vhodnější měkčí bota a její pohodlný vnitřek, pro pokročilejší je vhodnější tvrdší bota. Zkoušejte si botu vždy s ponožkou.

 • Lyžování gear

  Lyže

  Také lyže by měly splňovat nejnovější bezpečnostní předpisy. Doporučujeme se poradit s odborníkem, co se délky, šířky a materiálu týče. Kde a jak chcete lyžovat? Chcete použít carvingové, freeridové nebo allmountainski? Rocker ski, race nebo slalomcarver? Nastavit si můžete i stopku, která zastaví lyži při vašem případném pádu, abyste lyže neztratily. Důležité: Použijte vázání jako bezpečnostní nástroj. Vázání musí být připraveno a upevněno odborným pracovníkem a optimálně upraveno přímo Vám na míru. Důležitá je zde vaše výška, váha, typ lyžaře a styl lyžaře.

 • Lyžování gear

  Ski-Servis

  Velice důležitý je roční servis lyží a snowboardů. Proto, aby lyže dobře jely, lehce zatáčely a při ledovatém povrchu přesto dobře zvládly terén musí být udržovány. Vaše lyže nebo snowboard potřebují: k tzv. velkému servisu je vhodné navštívit ski servis a odborník tak nastaví lyže dle Vašich osobních hodnot. K tomu patří i celková údržba a voskování. Snowboard potřebuje méně servisu, ale i zde se vyplatí zkontrolovat upevnění a všechny šrouby. Další péče je stejná jako u lyží. Během sezóny je vhodná kontrola lyží, voskování a pulírování. Pokročilí jezdci si nechávají zkontrolovat lyže po čtyřech až pěti dnech na sjezdovce.

Christa Kinshofer
Christa Kinshofer, olympijská vítězkyně ve slalomu i obřím slalomu:

"Díky správnému chování na sjezdovce a optimálnímu vybavení potlačíte riziko úrazu, důležité pak je mít přehled a nepřeceňovat se." 5

Povinnost nosit lyžařskou helmu
Věděli jste že...

Věděli jste že...

... je na světě okolo 65 až 70 milionů lyžařů?

5

5Povinnost nosit lyžařskou
helmu

Většině úrazů jde předejít tím, že používáte helmu. Helma zahřívá, chrání a patří do základního vybavení lyžaře nebo snowboardisty. V některých alpských zemích je nošení helmy doporučeno, v některých dokonce povinnost.

 • Německo
  Německo

  Zde neplatí povinnost nosit helmu. Německý lyžařský spolek (DSV) a Německý spolek instruktorů (DSLV) se již řadu let snaží o zavedení povinnosti nosit helmu.

 • Rakousko
  Rakousko

  Dle nařízení je povinnost nosit helmu pro děti a mladistvé do 15 let věku, regiony se tak starají o dodržování. Salzburk, Štýrsko, Känten, Dolní Rakousy a Burgenland, zde je povinnost nosit helmu. Tyrolsko a Vorarlbersko nemá zatím žádné ustanovení. Není zde kontrola, ani pokuta za nedodržování.

 • Švýcarsko
  Švýcarsko

  Zde není helma povinností. Díky úspěšné bezpečnostní kampani ale zde velká většina lyžařů nosí helmu. 6

 • Itálie
  Itálie

  Nošení helmy je povinné pro děti a mladistvé do 18 let věku. Policie se stará o bezpečnost a přebírá také kontrolu nad dodržováním. Pokud bude někdo zastaven bez helmy hrozí mu odebrání skipasu a pokuta ve výši až 200 Eur.

 • Francie
  Francie

  Zde neplatí nařízení o nošení helmy, ale přesto se pořádá řada kampaní, které se snaží o příslib nařízení nošení helmy u dětí a mladistvých.

Felix Neureuther
Felix Neureuther, toho času nejúspěšnější německý lyžař:

"Základem je nosit helmu. Sice ještě neplatí nařízení ve všech alpských zemích, ale nosit helmu při lyžování je jedna ze základních věcí a patří do standartního vybavení každého sportovce. Zde by se neměly dělat žádné kompromisy."

Den na sjezdovce
Věděli jste že...

Věděli jste že...

... zimní střediska jako například švýcarský Gstaad mají tempo limit, zónu 30 km/h a radary?

6

6Den na sjezdovce

Abyste prožily úspěšný den na sjezdovce, k tomu potřebujete více než jen
radost ze sněhu. Zde pro Vás máme pár tipů jak si lyžování opravdu užít.

Správně

 • Na sjezdovku jděte odpočatí a rozcvičení, jak se říká "užij si, ale buď připraven!"
 • Berte na vědomí popisy u lanovek a vleků.
 • Dělejte pravidelné pauzy a ukončete včas lyžovací den.
 • Berte na vědomí hranice, Vaše osobní, ale i na sjezdovce.
 • Jezděte opatrně a respektujte čas posledního možného sjezdu.
 • Dbejte na ochranu prostředí i přírody: využívejte autobusovou i vlakovou dopravu, jezděte společně a v místě využívejte možnosti skibusu. Odpad vyhazujte do určených míst.
Věděli jste že...

Věděli jste že...

... ženy si přivodí spíše zranění kolene, zatímco muži zranění ramene a trupu? 7

Špatně

 • Nejezděte zbrkle, rychle a agresivně.
 • Nepřeceňujte se a nejezděte do úplného vyčerpání.
 • Nejezdětete hladoví ale také nejezte těžká jídla. Pijte dostatečně (ideálně ovocné čaje a minerální vody), neboť toto prospěje Vašemu tělu.
 • Před ani během lyžování nepijte alkoholické nápoje. Alkohol škodí, nabourává Vaši koncentraci a zpomaluje reakce. Aprés Ski je příjemné zpestření, ale jak sám název napovídá, prosím až po lyžování.
 • Nezajíždějte mimo sjezdovku a do lavinových nebo ledovcových pásem. Při 3. stupni lavinového nebezpečí nelyžujte za hranicí sjezdovky. Berte na vědomí ukazatele ve středisku a v údolí a případně se informujte na stanici vleku nebo lanovky.
 • Nesjíždějte žádné uzavřené nebo zavřené sjezdovky. Nebezpečí úrazu je v těchto místech vysoké.
Mezinárodní platné značení na sjezdovce
7

7Mezinárodní platné značení na sjezdovce

Tak jsou mezinárodně značeny sjezdovky

Zelená Zelená

Zelená

Velmi lehká sjezdovka: se sklonem pod 25 %, cvičná sjezdovka pro začátečníky

Modrá Modrá

Modrá

Lehká sjezdovka: s mírným sklonem do 25 % - pro pokročilejší lyžaře

ČervenáČervená

Červená

Středně těžká sjezdovka: s větším sklonem do 40 %, pro pokročilejší lyžaře

ČernáČerná

Černá

Těžká sjezdovka: se sklonem nad 40 % - je doporučována pouze zkušeným lyžařům

Andre Scheid
Andre Scheid, šéftrenér Race snowboard company v Německu:

"Dobrý lyžař, respektive snowboardista nejezdí nejen dobře, ale i dobře odhaduje situaci a dokáže správně reagovat. Lyžař začátečník se cítí na sjezdovce nejistě. To by měl mít dobrý lyžař nebo snowboardista na mysli a měl by umět správně zareagovat."

Mimo sjezdovku
Věděli jste že...

Věděli jste že...

... laviny mouhou dosáhnout rychlost na strmých svazích až 300km/h?

8

8Mimo sjezdovku

Stále více vyznavačů freeride, off-piste, backcountry a jiní zimní sportovci se pohybují mimo vyznačené sjezdovky. Zde je však nutné mít na vědomí: tento volný lyžařský prostor si ovšem vyžaduje patřičný respekt a nutné alpské vědomosti. K tomu patří především odpovědnost, um a zkušenost a také odborné znalosti. Kromě jiného je nutné mít u sebe věci první pomoci, které musíte umět použít.

Obezřetnost ve volném terénu

Musíte znát nejen regionální stupně lavinového nebezpečí, ale mít přehled o novém sněhu a umět rozeznat značení o nebezpečí v daném terénu. Na tom závisí dále i základní znalost tras a techniky sjezdu. Dbejte na alarmující upozornění, jako je odstřel laviny na sousedním svahu a také trhliny ve sněhu a jiné ukazatele.

 • Dá se říci, že mimo sjezdovku jste vlastně tzv. na vlastní pěst, proto musíte umět rozeznat nebezpečí, které na Vás číhá ze všech stran, jako je lavinové nebezpečí, náhlá změna počasí, štěpení na ledovci, ale i kvalitu a druh sněhu. Berte na vědomí: až v 90 % případech byla lavina způsobena lyžařem samotným!

 • Doporučujeme mít tedy základní lyžařské vybavení jako je helma, ABS lavinový batoh, základní vybavení první pomoci. K tomu patří také i tří anténové lavinové zařízení, sonda i lopata. Trénujte si pravidelně nejen první pomoc, ale i Vaše LVS zařízení by jste měli před každou jízdou vyzkoušet u speciálního LVS checkpointu.

 • Denně se informujte o nebezpečí laviny u oficiálních lavinových zpravodajství a berte na vědomí, že i lavinový stupeň číslo 1 skývá nebezpečí.

 • Měli byste se tedy umět orientovat ve volném prostoru jak už s mapou, tak přes GPS a umět jak zachránit kamarády, tak umět poskytnout i první pomoc.

 • Nejezděte nikdy samotní, ale také nikdy ne jako celá skupina pohromadě mimo sjezdovku a nespouštějte z očí únikovou cestu.

 • Zkontrolujte si také baterku a funkci LVS zařízení (malý LVS check). Nastavte vysílač před cestou mimo sjezdovku.

 • Jako skupina byste měli mít mezi sebou minimálně jednoho certifikovaného průvodce a zkušeného lyžaře.

 • Dbejte na okolí a přírodu, zvěř a porost. V zimních měsících čerpají zvířata ze svých zásob, proto je rušte co nejméně a nevstupujte do chráněných zón. Za nedodržení Vám hrozí vysoká pokuta.

Lavinové stupně

 • Lavinový stupeň 1

  Lavinový stupeň č.1 sesuv laviny hrozí pravděpodobně jen při velkém dodatečném zatížení, například ji může způsobit skupina lyžařů. Může dojít k samovolnému sesuvu a to pouze lavin malých rozměrů nebo splazů.

 • Lavinový stupeň 2

  Lavinový stupeň č.2 hrozí mírné nebezpečí. K sesuvu laviny může dojít obzvláště při velkém dodatečném zatížení a to především na strmých svazích. Mírné nebezpečí s ohledem na samovolné laviny.

 • Lavinový stupeň 3

  Lavinový stupeň č.3 k sesuvu laviny může dojít především na strmých svazích a to už při malém dodatečném zatížení i díky jednomu lyžaři. Situace je zde již kritická. Upozornění na nebezpečné samovolné laviny.

 • Lavinový stupeň 4

  Lavinový stupeň č.4 pravděpodobnost sesuvu laviny je velká a to již při nepatrném dodatečném zatížení a na velkém množství strmých svahů. Dá se očekávat sesuv mnoha samovolných lavin středních ale také velkých rozměrů.

 • Lavinový stupeň 5

  Lavinový stupeň č.5 k četným sesuvům samovolných lavin velkých rozsahů dochází i v méně strmém terénu. Zde platí katastrofální situace. Freeriding a túry nejsou zde dovolené.

André Roch
André Roch, alpinista:

"Experti pozor! Lavina neví, že jste expert..." 8

Co dělat v případě nebezpečí?
Věděli jste že...

Věděli jste že...

... 6 z 10 lyžařů a snowboardistů, kteří utrpí úraz, jsou muži? 9

9

9Co dělat v případě nebezpečí?

Podle pokynů FIS jste povinni při úrazu a zranění poskytnout první pomoc.
Před vydáním se na túru mimo vyznačenou sjezdovku byste se měli
ujistit, že takovouto pomoc umíte nabídnout.

 • Držte se nejlépe těchto bodů. Zachovejte klid a stabilizujte místo i sebe samotného.
 • Podejte první pomoc a udržujte osobu v teple.
 • Kontaktujte záchrannou službu na mezinárodním čísle 112. Rakousko 140, Švýcarsko 1414, Itálie/jižní Tyrolsko 118 nebo kontaktní osobu lanovky na místě (viz plán sjezdovky).
 • Zodpovězte následující otázky: Kdo nahlašuje úraz? Co se stalo? Kolik je zraněných osob? Kdy se nehoda stala? Kdy přesně se to stalo? Jaké je nyní počasí na místě?
 • Nechte mobilní telefon v provozu a vyměňte si osobní údaje.
Prof. Hanns-Michael Hölz
Prof. Hanns-Michael Hölz, prezident snowboardového spolku Německa:

"Mnoho nehod je zapříčiněno nízkým vnímáním – protože světlo,stín a různé situace nezaznamenáme včas, jako i jiné lyžaře či snowboardisty. Je potřeba vysokého vnímání a koncentrace a schopnosti pohybovat se v přírodě. K tomu je také zapotřebí osobní odpovědnost: každý by měl vždy začít u sebe sama. Mnohdy je právě um, materiál a osobní kondice důležité hledisko."

Na sjezdovce s dětmi
10

10Na sjezdovce s dětmi

Obecně platí: děti by měly mít stejně dobré vybavení jako dospělí lyžaři.

 • Děti jsou však na chlad a zimu citlivější, než dospělé osoby. Proto je vhodné dětem zajistit vhodné a funkční vybavení dle bezpečnostních norem.
 • Dětské oblečení by mělo odpovídat velikosti a barva by měla být rozpoznatelná ve sněhu. Není vhodné obléct dětem volné, vlající oblečení jako jsou šály a oblékat děti příliš teple. Myslete na doplňkové vybavení jako je náhradní čepice, rukavice na výměnu a krém proti slunečnému záření. Děti by měly také hodně pít.
 • Nekupujte dětem příliš velké lyžařské boty, protože pokud noha nesedí dobře v botě, není ani lyžování optimální. Důležitý je také chránič páteře a helma (norma CE EN 1077) s chráničem brady a čelisti, která chrání i obličejovou část. Upevněte lyžařské brýle na helmu, aby je dítě neztratilo.
 • Velikost lyží by měla být minimálně do výšky paží, ale nepřesahovat výšku ramen. V počátku jsou lyžařské hůlky překážkou a proto jsou vhodné až po určitém čase.
 • Děti se nejlépe učí technikou napodobení: vy jako dospělá osoba byste tedy měly mít také helmu, která splňuje požadavky FIS a jít tak příkladem.
 • Doporučujeme Vám nepoužívat lyžařské popruhy, sice děti brzdí, ale přibržďují také schopnost se učit. Dalo by se také říci, že i carvingové lyže jsou vhodné pro děti.
 • Lyžařské vázání by mělo být svěřeno odborníkovi a jelikož děti rychle rostou a učí se, mělo by být vázání během roku kontrolováno případně upraveno.
 • Děti byste měly umístit do školy lyžování nejdříve ve třech nebo spíše čtyřech letech. V takovém případě se učí děti nejlépe, formou hry a ve speciálním kurzu zaměřeném na děti.
 • Děti s výškou menší než 125 cm nesmějí být přepravovány sedačkovou lanovkou samy, vždy pouze v doprovodu dospělé osoby.
 • Berte na vědomí, že se děti ne tak rychle srovnávají s alpskými výškami a vše probíhá pomaleji. Malé děti by měly být brány maximálně do výšky 1 500 m n.m. Pokud pozorujete u dětí menší zájem a únavu je to náznak problému s nadmořskou výškou.
 • Vybavte Vaše dítě informací s kontaktními daty na malém papírku, abyste v případě potřeby byli informováni.
 • Pro dětské vybavení je možné zvolit tzv.sezónní leasing vybavení, ale funguje také burza lyžařského vybavení. Dbejte při pořizování lyžařského vybavení na dodržování standartu vybavení.
Felix Neureuther
Felix Neureuther, toho času nejúspěšnější německý lyžař:

"Já sám vysvětluji dětem, že sjezdovka je srovnatelná se silničním provozem, a že lyžaři jsou účastníci provozu s tím rozdílem, že zde nejsou semafory a přechod pro chodce. Procvičit toto s dětmi, je vhodné formou hry:

 • Ohled a rychlost

  Dvě nebo více dětí sjíždí ve stejné chvíli a měly by brát na sebe ohled a sjíždět svah pouze tak rychle, aby dokázaly dole například před nějakou zábranou nebo nataženým lanem zabrzdit.

 • Výběr stopy a předjetí

  Instruktor sjíždí velice pomalu dlouhými obloučky a děti by ho měly s jistou a odhledem předjet.

 • Zařazení

  Polovina dětí stojí v půlce svahu a druhá půlka sjíždí s mezerami dolů. Děti v půlce svahu by se měly zařadit tak, aby nebrzdily ostatní.

 • Zastavení

  Děti sjíždějí dolu a až instruktor dá "STOP" znamení, měly by zabrzdit.

 • Pomoc

  Všechny děti si lehnout i s nazutými lyžemi a měly by si navzájem pomoci vstát.

Zdroje

1 http://www.skiinfo.de/news/a/572312/interview-mit-hermann-maier
2 https://www.ski-online.de/stiftung-sicherheit/fis-verhaltensregeln/fis-regeln-alpin.html
3 Österreichischer Skiverband, Interview Mag. Werner Wörndle, Leiter der SkiAkademy St. Christoph, Dr. Martin Burtscher, Arzt und Sportwissenschaftler Univ. Innsbruck (ITV OeSV), "Die meisten Unfälle passieren aus Selbstüberschätzung"
4 arag.de
5 http://www.speakers-excellence.de/se/blog/christa-kinshofer-interview/
6 http://www.bfu.ch/sites/assets/Shop/bfu_2.999.01_bfu-Erhebung%202015-Tragquoten%20von%20Schutzartikeln%20beim%20Ski-%20und%20Snowboardfahren.pdf
7 https://www.ski-online.de/files/dsv-aktiv/PDF/Projekte/ASU-Unfallanalyse-2013-2014.pdf
8 http://www.slf.ch/praevention/lawinenunfaelle/Publikationen/bergundsteigen_1-2015_techel_winkler.pdf
9 Kuratorium für Verkehrssicherheit

+ Stiftung Sicherheit im Skisport (SIS) Hubertusstraße 1, 82152 Planegg (gegründet von Freunde des Skisports e. V./DSV aktiv und Deutschen Skiverband e.V. )
+ DSV aktiv www.ski-online.de, DSV aktiv Safety Days https://www.ski-online.de/stiftung-sicherheit/projekte/detail/dsv-aktiv-safety-days.html
+ ASU Unfallanalyse, Auswertungsstelle für Skiunfälle, Leitsystem der SiS, von ARAG Sportversicherung in Kooperation mit den DSV aktiv / Freunde des Skisports (FdS) im DSV und Stiftung Sicherheit im Skisport https://www.ski-online.de/stiftung-sicherheit/projekte/detail/asu-unfallanalyse.html
+ Institut Sicher Leben (ISL), Wien, vom Kuratorium für Verkehrssicherheit ARGE Arbeitsgruppe / Sicherheitskampagne "Safer snow, more fun"
+ OeSV, Interview Mag. Werner Wörndle, Leiter der SkiAkademy St. Christoph, Dr. Martin Burtscher, Arzt und Sportwissenschaftler Univ. Innsbruck (ITV OeSV), "Die meisten Unfälle passieren aus Selbstüberschätzung"
+ Österreichisches Kuratorium für alpine Sicherheit -> Was ist zu tun, wenn man zu einem Unfall auf einer Skipiste kommt?
+ BMI, Republik Österreich, Bundesministerium für Inneres, Verhaltensregeln für den Skisport, FIS-Regeln, Richtlinien für Snowboarder.
+ Die bfu – Beratungsstelle für Unfallverhütung, Leitfaden http://www.bfu.ch/sites/assets/Shop/bfu_3.126.01_%C2%ABSnow%20Safety%C2%BB%20%E2%80%93%20Leitfaden%20f%C3%BCr%20die%20Sicherheit%20im%20Schneesport.pdf.
+ DAV - Checkliste Lawinen; DAV www.check-your-risk.de